Strefa Wykładowcy

Zasady finansowania wyjazdów pracowników do uczelni partnerskich w ramach Programu Erasmus+ w ramach Programu Erasmus+ w roku akademickim 2020/2021 – ST (STA i STT) - umowa KA103-2020

I. Wysokość przyznanej subwencji
Krakowska Akademia otrzymała 43225 euro na realizację wyjazdów pracowników w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych (STA) i wyjazdy pracowników w celach szkoleniowych (STT) w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2020/2021. Przyznane środki będą
przeznaczone na realizację takiej liczby wyjazdów, jaką określi Komisja Rekrutacyjna na podstawie analizy złożonych podań. Wstępnie planuje się realizację 35 wyjazdów.

II. Stypendium na wyjazdy pracowników
Wysokość stypendium jest ustalana zgodnie z zasadami wykorzystania środków finansowych określonych w umowie zawartej pomiędzy Uczelnią, a Narodowa Agencją Programu Erasmus+ i uzależniona jest od tego, do jakiej grupy krajów docelowych należy kraj, do którego planowany jest wyjazd.
Narodowa Agencja, w oparciu o wytyczne Komisji Europejskiej, w porozumieniu z władzą krajową właściwą do spraw szkolnictwa wyższego określiła następujące stawki stypendialne jako wsparcie indywidualne dla pracowników (ryczałt na koszty utrzymania) obowiązujące w roku akademickim 2020/2021:

Dzienna wartość stypendium w euro przy wyjazdach trwających nie dłużej niż 14 dni*
Grupa 1: Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania 180
Grupa 2: Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy 160
Grupa 3: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Republika Macedonii Północnej, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Polska, Turcja, Węgry 140

Stypendium przeznaczone jest na dofinansowanie kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w uczelni przyjmującej. Stypendium jest przyznawane na wyjazdy dla nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych (w wymiarze co najmniej 8 godzin zajęć ) oraz na wyjazdy dla pracowników w celach szkoleniowych. Pobyt powinien trwać od 2 do 5 dni roboczych. Kwota dofinansowania zostanie obliczona poprzez pomnożenie liczby dni przypadających na uczestnika przez ryczałtową stawkę jednostkową na dzień, właściwą dla kraju przyjmującego. Dzień podróży przed rozpoczęciem okresu działania oraz dzień podróży po zakończeniu okresu działania nie są uwzględniane przy obliczaniu kwoty wsparcia indywidualnego.

Pracownikowi zostanie przyznany dodatkowy ryczałt na pokrycie kosztów podróży, którego wysokość uzależniona jest od odległości, jaką pracownik musi pokonać od miejsca rozpoczęcia podróży (siedziba Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego) do siedziby instytucji przyjmującej, a który obliczany jest przy użyciu kalkulatora opracowanego przez Komisję Europejską zgodnie z którym:
a) przy odległości od 100 do 499 km kwota ryczałtu wynosi 180 EUR.
b) przy odległości od 500 do 1999 km kwota ryczałtu wynosi 275 EUR.
c) przy odległości od 2000 do 2999 km kwota ryczałtu wynosi 360 EUR.
d) przy odległości od 3000 do 3999 km kwota ryczałtu wynosi 530 EUR.
e) przy odległości od 4000 do 7999 km kwota ryczałtu wynosi 820 EUR
f) przy odległości od 8000 km lub więcej kwota ryczałtu wynosi 1500 EUR
Kwota stypendium wyrażona jest w euro, a przyznane i wypłacone pracownikowi stypendium musi być liczbą całkowitą. Przekazanie stypendium pracownikowi może nastąpić tylko po zaakceptowaniu przez pracownika wszystkich warunków umowy finansowej i po jej podpisaniu. Wypłacanie stypendium w walucie euro będzie odbywać się w sposób uzgodniony indywidualnie pomiędzy beneficjentem, a księgowością. Istnieje możliwość przelania pieniędzy na konto beneficjenta lub wypłaty gotówki w kasie Krakowskiej Akademii.

III. Stypendyści niepełnosprawni
Stypendyści niepełnosprawni mogą ubiegać się o dodatkowe środki na wyjazd ze specjalnego funduszu programu Erasmus dla osób niepełnosprawnych.

IV. Rozliczenie – wymogi formalne
Stypendium powinno zostać rozliczone w terminie dwóch tygodni po powrocie pracownika z instytucji przyjmującej. Podstawą określenia rzeczywistego czasu trwania stypendium jest potwierdzenie pobytu wydane przez instytucję przyjmującą. Czas trwania określa się w dniach. Po powrocie z instytucji przyjmującej pracownik jest zobowiązany do rozliczenia otrzymanego stypendium zgodnie z zasadami określonymi w umowie podpisanej przed wyjazdem z Uczelnią.
Rozliczenie obejmuje dostarczenie przez pracownika wymaganych umową dokumentów oraz wypełnienie indywidualnego raportu z wyjazdu (raport stypendysty online).

V. Sprawy nieuregulowane
W sprawach nieuregulowanych zarządzeniem do zasad finansowania wyjazdów pracowników w ramach programu Erasmus+ stosuje się zasady ogólne programu Erasmus+.

Kontakt

Dział Współpracy Międzynarodowej

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

budynek B, pok. B 205

Godziny obsługi:
pon - pt: 10.00 - 14.00
W celu pozyskania informacji dotyczących realizacji konkretnych działań prosimy umawiać się telefonicznie lub e-mailowo na spotkanie z pracownikiem odpowiedzialnym za dane działanie

mgr Jerzy Marcinkowski
Kierownik

Godziny przyjęć:
po wcześniejszym kontakcie mailowym

mail.svgjmarcinkowski@afm.edu.pl
phone.svgtel. 12 252 46 96

mgr Joanna Skrzypiec
Uczelniany koordynator programu Erasmus

Godziny przyjęć:
po wcześniejszym kontakcie mailowym

mail.svgjskrzypiec@afm.edu.pl
phone.svgtel. 12 252 46 95

mgr Oleksandra Zhuzhelska

Godziny przyjęć:
po wcześniejszym kontakcie mailowym

mail.svgozhuzhelska@afm.edu.pl
phone.svgtel. 12 252 46 98

Wydziałowi koordynatorzy Erasmus+

Wykaz